معرفی دانشگاه های برتر معماری در جهان

در این مجله رتبه بندی برترین دانشگاه های معماری جهان جمع آوری شده است. اگرچه بیشتر این دانشگاه ها در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا واقع شده اند، اما این رتبه بندی 10 دانشگاه برتر منطقه آمریکای لاتین و 6 دانشگاه برتر در آفریقا و خاورمیانه را نیز در بر می گیرد.هر یک از این دانشگاه‌ها بر اساس شیوه ای ارزیابی می گردد که چهار شاخص را مورد بررسی قرار می دهد:

 1. تدریس (محیط آموزش)
 2. تحقیق (حجم تحقیقات، دستاوردها و اعتبار سنجی)
 3. استنادها (تأثیر تحقیق)
 4. نگاه بین‌المللی (کارمندان، دانشجویان و تحقیقات)
 5. ارتباط با صنعت و میزان درآمدهای بدست آمده از این طریق (انتقال دانش)

لذا بدین وسیله تعدادی از بهترین دانشکده های معماری جهان را به همراه توضیحات در این مجله به شما معرفی خواهیم کرد.

1.موسسه فناوری ماساچوست (MIT)_ایالات متحده

موسسه فناوری ماساچوست که با نام (MIT) نیز شناخته میشود و یکی از دانشگاه های پیشرو جهان به ویژه در زمینه های علوم،فناوری و بازرگانی (تجارت) است. مدرسه معماری MIT اولین مرکز علمی فناوری در ایالات متحده بود، که در سال 1861بنیان گذاری شد چهار سال بعد از آن، دانشکده معماری آن شروع به فعالیت کرد.MIT همواره جایگاه نخست وکسب امتیازات فوق العاده را در بین بهترین دانشکده های معماری جهان بدست آورده است ومشهور ترین دانشگاه از نظر علمی در این رشته محسوب می شود. موسسه فناوری ماساچوست برای هفتمین سال است که این عنوان با ارزش را به‌ خود اختصاص می‌دهد. 40 درصد از کل دانشجویان در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند و 60 درصد در مقاطع کارشناسی ارشد،دکترا و بالاتر از آن. این در حالی است که این ترکیب برای دانشجویان بین المللی 18 به 82 می‌باشد به این معنا که درصد بسیار بالایی از دانشجویان بین المللی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر مشغول به تحصیل می‌باشند. از کنار هم گذاشتن این آمار به این نتیجه جالب می‌رسیم که 45 درصد از کل دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر از دانشجویان خارجی می‌باشد.

دانشکده معماری و نقشه‌کشی آن در بین دانشکده‌های معماری آمریکا رتبه نخست را داشت و یکی از چهار ساختمان اصلی MIT محسوب می‌شد و امروزه جزو بهترین دانشکده‌های معماری دنیاست. برنامه آموزشی آن به 5 گروه مختلف تقسیم می‌شود. گروه اول شامل طراحی بناها، تکنولوژی ساختمان‌سازی، محاسبات تاریخی است و مابقی گروه‌ها به ترتیب نقد معماری، هنر، فرهنگ و تکنولوژی هستند. افرادی چون Frank Lloyd پدر آسمان‌خراش‌ها و مؤسس مدرسه شیکاگو و Lois Sullivan معمار افسانه‌ای و طراح موزه لوور پاریس در MIT آموزش دیده‌اند.

در کلاس های این دانشگاه تنها 25 دانشجو تحصیل می کنند که باعث ایجاد فضایی غنی برای کسب علم شده است.بیش از 56 درصد از هیئت علمی دانشگاه MIT را اساتید خارجی تشکیل می‌دهند. این آمار نشانگر علاقه جذب این دانشگاه به جذب استعدادها از سراسر جهان می‌باشد و بی شک منابع بسیاری را نیز در قالب بورسیه‌های تحصیلی، فرصت‌های مطالعاتی و امکانات آزمایشگاهی در اختیار این نخبگان علمی قرار می‌دهد.

MIT   با برنامه هایی مانند «معماری + شهرسازی» قصد دارد که معماری و طراحی مبتنی بر موضوعات و مسائل امروزی مانند گرم شدن کره زمین، جهانی سازی (جهانی شدن) فناوری و شهرسازی را آموزش داده و پیاده سازی این نوع معماری و طراحی را اسان کند.این دانشگاه تا به امروز 80 مرتبه موفق به کسب جوایز جهانی نوبل شده و همچنین توانسته 47 مدال ملی آمریکا را توسط پژوهشگران خود دریافت کند.

2.دانشگاه صنعتی دلفت_هلند

دانشگاه صنعتی دلفت در سال 1842 توسط ویلیام دوم هلند به عنوان آکادمی سلطنتی به منظور آموزش مهندسان غیر نظامی، برای خدمت به ملت و صنعت و تربیت کار آموزان تجارت و به عنوان یک آکادمی سلطنتی که هدف اصلی آن آموزش کارمندان دولتی بود تاسیس شد. اولین مدیر این آکادمی آنتوان لیپکنز، سازنده اولین تلگراف نوری هلندی بود.این دانشگاه در رشته معماری در حدود سه هزار دانشجو دارد که در نوع خود بسیار زیاد است. در این دانشگاه شما شانس حضور در یک محیط چند فرهنگی را خواهید داشت و از یک فضای آموزشی بی نظیر می توانید استفاده کنید.این دانشگاه با هشت دانشکده و تعداد زیادی موسسه تحقیقاتی، بیش از 20000 دانشجو ( در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ) دارد. دانشگاه دلفت هلند، بیش از 2900 دانشمند و 2100 کارمند پشتیبانی و مدیریتی را استخدام می کند.هم اکنون 30% دانشجویان در مقطع کارشناسی و 60% دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه را دانشجویان بین المللی از سراسر جهان تشکیل می­ دهد.

از لحاظ ملی و بین المللی دانشکده معماری و محیط ساخته شده دلفت (Faculty of Architecture and the Built Environment at TU Delft )دارای موقعیتی برتر در این رشته است. این دانشگاه نه تنها پیشگام در برنامه های تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و تکمیلی در زمینه معماری است، بلکه رشته های مرتبط مانند معماری محوطه سازی، خانه سازی، فیزیک ساخت و ساز و طراحی آب و هوا و پایداری را نیز ارائه می کند. در دانشکده، دانشجویان می توانند از میان رشته های اقلیت انتخاب کنند و در یک برنامه تبادلی شرکت کنند.

این دانشگاه برنامه های متنوعی را به دانشجویان ارائه می دهد. این دانشگاه در مقطع کارشناسی داری بیش از 16 رشته و در مقطع کارشناسی ارشد دارای بیش از 35 برنامه می­ باشد. تدریس در اکثر رشته های این دانشگاه به زبان هلندی صورت می­ گیرد. البته برخی از رشته ها از جمله رشته علوم کاربردی زمین و هوا فضا به زبان انگلیسی ارائه می ­گردد.این دانشگاه به عنوان یک مرکز پژوهشی فعالیت می ­نماید. به دانشجویان مهارت های مهندسی به گونه ای آموزش داده می ­شود که برای نیازهای شغلی آنان در آینده و بازارهای کاری هلند آماده می ­گردند. دانشگاه دلفت هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی پذیرش می­ نماید. این دانشگاه در تاریخ خود دارای 3 جایزه بین المللی نوبل می باشد.دانشکده معماری و شهر سازی دانشگاه دلفت هلند در سال 2020 توسط سایت رتبه بندی جهانی QS رتبه دوم را کسب کرد.

دانشکده معماری Delft، بزرگ‌ترین دانشکده این دانشگاه و یکی از بزرگ‌ترین و بهترین دانشکده‌های معماری دنیاست که 2900 دانشجوی معماری در آن مشغول به تحصیل هستند. دانشکده دارای دوره لیسانس معماری و فوق‌لیسانس معماری، شهرسازی و ساختمان است. در سال2008، ساختمان دانشکده در حریق سوخت اما خوشبختانه کتابخانه بزرگ آن نجات یافت؛ کتابخانه‌ای که چندین هزار جلد کتاب،  نقشه و تعداد زیادی از آثار هنری مانند صندلی‌های طراحی شده توسط  Gerrit Reitveld و Le Curbosier را در خود جای داده بود. معماران هلندی معروفی چون Herman Hertzberger و Aldo Van Eyck در این دانشگاه درس خوانده‌اند. Jo Van Dan Broek، معمار نامی دیگر هلند نیز که شهرتش را بابت خدماتش در بازسازی روتردام بعد از جنگ جهانی دوم به دست آورد؛ از فارغ‌التحصیلان Delft است.

دانشکده معماری به دانشجویان خود مدرک رشته های زیر را اعطا می کند:

 • کارشناسی علوم معماری
 • کارشناسی ارشد علوم معماری و علوم شهر سازی
 • کارشناسی ارشد علوم ژئوماتیک (توزیع داده های جغرافیایی)
 • کارشناسی ارشد معماری همراه با تخصص در معماری و نوسازی خانه های مسکونی، ساختمان های عمومی، فضا های داخلی، سازه و شهر سازی، مهندسی معماری و ساختمان های پیوندی
 • کارشناسی ارشد شهر سازی در با تخصص در نوسازی شهرسازی، مداخلات دلتا، دگرگونی های شهری و ناحیه ای، طراحی سیاست های آینده و طراحی شهرهای آینده
 • کارشناسی ارشد تکنولوژی سازه ها همراه با تخصص طراحی ساختمان و نمای خارجی و اقلیمی
 • کارشناسی ارشد مشاور ملک و خانه همراه با تخصص مدیریت طراحی و ساخت
 • کارشناسی ارشد معماری با تخصص ساختن مناظر طبیعی نما
 • دکترای معماری و ساختمان ساز

                                                                                          دانشکده معماری

                                                                                           دانشکده عمران

کتابخانه دانشگاه فناوری دلفت

کتابخانه دانشگاه دلفت در سال 1997 ساخته شد. سقف کتابخانه پوشیده از چمن است که به عنوان عایق طبیعی عمل می کند. در بالای کتابخانه مخروط فولادی قرار دارد که شکل منحصر به فردی به خود گرفته است. تمام دیوار ها کاملا با شیشه پر شده است. این کتابخانه برنده جایزه ملی فولاد هلند در سال 1998 در گروه سازه های فلزی و ترکیبی شد.

 

3.مدرسه معماری بارتلت UCL (دانشگاه کالج لندن) – انگلستان

کالج دانشگاهی لندن ( University College London ) یکی از قدیمی ترین و مهم ترین دانشگاه های کشور انگلستان می باشد که در سال 1826 تاسیس شده است. این دانشگاه در شهر بلومزبری در لندن واقع شده است که در زمان خود برای رقابت با دو دانشگاه اصلی این کشور یعنی کمبریج و آکسفورد تاسیس شده است. دانشگاه UCL لندن از نظر تحقیقاتی و تحصیلات عالی یکی از برترین دانشگاه های جهان به شمار می رود و می توان این دانشگاه را جزو 20 دانشگاه برتر دنیا دانست. در این دانشگاه بیش از 40هزار دانشجو در حال حاضر دانشجو دارد که 53٪ آنها بین المللی هستند. جالب است بدانید که دانش آموخته های دانشگاه یو سی ال لندن تا کنون 32 جایزه نوبل را به ویترین افتخارات این دانشگاه اضافه کرده اند. این دانشگاه همچنین دارای 11هزار کارمند می‌باشد، که 6هزار نفر از آنان در بخش آکادمیک فعال بوده و 920 نفر از آنان دارای مقام پروفسوری هستند. یوسی‌ال دومین دانشگاه بریتانیا از لحاظ تعداد پروفسور بشمار می‌رود. این دانشگاه همچنین تعدادی موزه دربردارد که مهمترین آنان موزهٔ باستانشناسی مصر (موسوم به موزهٔ پتری) و موزه جانورشناسی گرانت هستند.

 

4. زوریخETH (موسسه فن آوری فدرال سوئیس) – سوئیس

دانشگاه زوریخ (Universität Zürich) دانشگاهی دولتی است که در شهر زوریخ وسوئیس واقع شده‌است. دانشگاه زوریخ، با بیش از 26000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی، بزرگ‌ترین دانشگاه در کشور سوئیس محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال 1855 تأسیس شده و امروزه به عنوان یکی از دانشگاه های برجسته مهندسی و تکنولوژی و علوم طبیعی شناخته می شود.چون زبان اکثر مردم سوئیس آلمانی است دانشگاه زوریخ دوره های مختلف زبان آلمانی را در تمامی سطوح برگزار می نماید. زبان انگلیسی در درجه دوم قرار دارد ولی کلاس های این دانشگاه به زبان انگلیسی هم وجود دارد.

کشورسوئیس علاوه بر داشتن حضور قوی در جداول رده ‌بندی بین‌ المللی، از نظر جوامع دانشگاهی ودانشجویی خود در سطح بسیار بالا و بین‌المللی قرار دارد. از هر 8 دانشگاه سوئیس 4 دانشگاه آن به دلیل درصد دانشجویان بین المللی در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و این کشور همچنین در مقایسه با درصد اعضای هیئت علمی بین المللی با دانشگاه های کشورهای دیگر عملکرد بسیار خوبی دارد. تا به حال 21 نفر از فارغ التحصیلان این دانشگاه موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند.. از جمله این افراد آلبرت انیشتین و ریچارد هک آمریکایی را می توان نام برد.

معماری در سوئیس ریشه سنتی دارد.لو کوربوزیه،یکی از پیشتازان جنبش معماری مدرن در یک شهر کوچک سوئیس به نام لاشودفون متولد شده است.همچنین گادفریدسمپر، یک نویسنده ی مشهور معماری قرن نوزدهم، اولین رئیس دانشکده ی معماری در زوریخ بوده است.ازهمان روزگار این دانشگاه یکی از بهترین دانشکده های معماری را در سراسر جهان داشته است.این دانشگاه به انتخاب QSهم اکنون در بین 5دانشگاه برترجهان در زمینه ی معماری قراردارد.

علت دیگری برای هیجان انگیز بودن تحصیل در رشته ی فیزیک در سوئیس توانایی این کشور در فراهم کردن فضایی متنوع است که بتواند بر اساس آن به کار پرداخت.کریستوف گانتبین معمار میگوید که تونل ها،سد ها و پل های آلپ جایی است که معماری سوئیسی در آن در قدرتمنرین شکل خود متجلی میشود.نزدیکی زیاد آلمان، فرانسه و ایتالیا به این معنی است که معماری در سوئیس تحت تاثیرهای متفاوتی از این سه کشور بوده وبه دانشجویان این رشته آموزشی اروپایی با مشاهده و تجربه ای نزدیک ارائه میکند.

 

   کتابخانه دانشگاه زوریخ

 

5.دانشگاه هاروارد – ایالات متحده

دانشگاه هاروارد یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی و یکی از اعضای هشتگانه لیگ آیوی (مجموعه ی متشکل ازمعروف ترین گروه دانشگاه های خصوصی کشور آمریکا) است که درکمبریج،ماساچوست واقع شده‌است. این دانشگاه در سال 1636 تأسیس اسم اولیه آن در ابتدا کالج جدید یا کالج شهر جدید بود اما در زمان های بعد جهت بزرگداشت کشیشی به نام جان هاروارد که 400 جلد کتاب و مبلغی حدود 780 پوند در اختیار این دانشگاه گذاشت، نام آن به هاروارد تغییر پیدا کرد. در سال 1780 کالج هاروارد به دانشگاه هاروارد تغییر یافتهاروارد قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی در ایالات متحده و از معتبرترین موسسات در جهان است.شدت نفوذ و قدرتی که این دانشگاه دارد آن را به یکی از مشهورترین دانشگاه‌های جهان تبدیل کرده‌است.دانشگاه هاروارد قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی در آمریکا محسوب می‌شود.

دانشگاه هاروارد چیزی حدود 2400 عضو هیئت علمی دارد، تعداد دانشجویان آن تقریبا 21000 است که تعداد قابل توجهی است. در مجموع بیش از 400 هزار دانشجو از دانشگاه هاروارد با ملیت های مختلف فارغ التحصیل شده اندکه از این میان 334 هزار دانشجو اهل آمریکا و 69 هزار دانشجو اهل 210 کشور جهان هستند.دانشگاه هاروارد از 10 واحد اصلی دانشگاهی تشکیل شده است که این10 دانشکده بر مدارس و بخش های آموزشی نظارت مستقیم خواهد داشت و مدارک علمی را اعطا می‌کنند.برخی از دانشکده های مطرح هاروارد عبارتند از: دانشکده پزشکی، دانشکده الهیات، دانشکده معماری، دانشکده حقوق، دانشکده هنر و علوم، دانشکده علوم و بهداشت و مدرسه جان اف کندی. علاوه بر این ها موسسه ای به نام رادکلیف هم برای مطالعات پیشرفته زیر نظر این دانشگاه مشغول به کار است.دانشگاه هاروارد در بین تمام دانشگاه‌های جهان شامل بیشترین تعداد دانش آموختگانی است که برنده جایزه نوبل 161 نفر، و مدال فیلدز 18 نفر (جایزه ای که هر 4سال به ریاضی دانان که کار ارزنده ای در ریاضی انجام داده باشند، داده میشود) شده‌اند.از جمله فارغ‌التحصیلان ایرانی دانشگاه هاروارد ‌می‌توان به مریم میرزاخانی اشاره کرد.

 

 

برای دانشجویان کالج هاروارد ، مطالعات معماری یک مسیر در دانشکده هنر و علوم ، تاریخ هنر و معماری است که به طور مشترک توسط تاریخ هنر و معماری و دانشکده تحصیلات تکمیلی طراحی اداره می شود.این مسیر شرایط خاص خود را دارد. برنامه ای برای مطالعات معماری مورد نیاز است ، که شامل بیانیه هدف و برنامه دوره پیشنهادی است.دانشکده معماری هاروارد در محدوده دانشکده‌های هنر و علوم واقع شده است. برنامه آموزشی آن به دو قسمت کلی تقسیم می‌شود؛ یکی تاریخ و تئوری (این قسمت خود شامل مطالعه معماری، شهرها، چشم‌اندازها، عکاسی معماری و… می‌باشد) و دیگری مطالعات طراحی (زیبایی‌شناسی معماری معاصر، چشم‌اندازها، شهرها، مناطق، پایداری محیط و…) است. معمار بزرگ و مدرن گرا، Leoh Ming Pei از دانش‌آموختگان این دانشگاه است. همچنین Walter Gropius، مؤسس Bauhauns و Zaha Hadid از اساتید سابق هاروارد هستند.

 

 

 

 

دانشکده معماری

دانشگاه هاروارد که توسط بخش خصوصی اداره می شود، در شهر کمبریج، واقع در ایالت ماساچوست ایالات متحده، ساخته شده است. ساختمان دانشکده معماری آن، در سال 1972 میلادی توسط معماری استرالیایی تبار به نام جان اندروز و با اسکلتی متشکل از فولاد و بتن ساخته شده است. جان اندروز در زمان طراحی این بنا سال‌ها از شروع فعالیت حرفه‌ای وی می‌گذشت، خلاقیت بسیاری را به در طراحی این بنا به خرج داده است. ساختمان دانشکده معماری هاروارد که در ۵ طبقه بنا شده است، از طراحی منحصر به فردی بهره می‌برد که شهرتی جهانی را برای آن به ارمغان آورده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uncategorized @fa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian